Leasing – zasady działania. Przewodnik dla osób, które po raz pierwszy chcą się zdecydować na taką usługę

Leasing – zasady działania. Przewodnik dla osób, które po raz pierwszy chcą się zdecydować na taką usługę

Zostałeś przedsiębiorcą? Chcesz skorzystać ze specjalnej usługi dla tej grupy osób, czyli leasingu? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie. Przedstawiamy w nim najważniejsze informacje o tej formie używania przedmiotów, w tym również pojazdów osobowych. Zapraszamy do lektury.

Czym jest leasing?

W wielu źródłach definicja leasingu jest opisywana w bardzo skomplikowany sposób. Tymczasem wystarczy wiedzieć, że to jedna z dostępnych form finansowania. Forma ta wykształca dwie strony umowy – leasingodawcę i leasingobiorcę. 

Na sam koniec po okresie spłacania leasingu, leasingobiorca może wykupić przedmiot i stać się jego pełnoprawnym właścicielem. W Polsce najczęściej przedsiębiorcy decydują się na leasing sprzętu czy samochodu, takiego jak superb. Leasing może jeszcze dotyczyć nieruchomości, natomiast w Polsce taką formę finansowania spotyka się dość rzadko. 

Jakie przedmioty można używać w ramach leasingu?

Związek Polskiego Leasingu pod koniec 2022 roku opublikował wyniki dotyczący tego, jakie środki trwałe były objęte finansowaniem leasingowym. Oczywiście nie było zaskoczenia, że największą grupę stanowiły pojazdy lekkie – 43%. Drugą co do wielkości grupę stanowiły pojazdy ciężarowe – 24%. 

Jeśli zatem podoba Ci się skandynawski model superb, leasing będzie odpowiednią formą finansowania, którą jako przedsiębiorca nawet nie odczujesz. Wracając do wyniku raportu przedstawionego przez ZPL, warto wspomnieć o tym, że dużą grupę reprezentowały również maszyny i urządzenia – 30%. Ostatnia 3% stanowiły nieruchomości.

Warunek konieczny

W przypadku chęci leasingowania używanego przedmiotu należy pamiętać, że trzeba go nabyć w trybie sprzedaży regulowanej fakturą z podatkiem VAT, wynoszącym obecnie 23%. 

Leasing to zarezerwowana forma finansowania dla przedsiębiorców, a więc nie da się nabyć przedmiotu na podstawie umowy kupna-sprzedaży, która często jest zawierana między osobami prywatnymi.

Similar Posts